איצטדיון סמי עופר

שם הפרויקט: אצטדיון סמי עופר- חיפה

בשיתוף עם: KSS, London.

מיקום הפרויקט: נאות פרס, חיפה

היקף הפרויקט: 240 דונם, 90,000 מ"ר.

שנת הקמה: 2014

המזמין: החברה הכלכלית חיפה

מנהלת פרויקט:  החברה הכלכלית חיפה

 

קרא עוד

רקע
לפני מספר שנים החליטה הנהלת עירית חיפה כי יש צורך דחוף להקמת קרית ספורט חדשה בעיר. איצטדיון קרית אליעזר הוא ישן ומיושן, איצטדיון קרית חיים עוד יותר מוזנח ומצד שני, לעיר יש קבוצת כדורגל מפוארת – מכבי חיפה – המביאה כבוד, ענין ואלפי אוהדים. המשימה הוטלה על החברה הכלכלית חיפה. הצוות שנבחר כולל את החברה הלונדונית KSS, אדריכלים מנספלד-קהת.

קונספט תכנוני
הקונספט התכנוני היה להקים מתקן רב תכליתי הכולל איצטדיון ל- 30,000 צופים המתאים לגמר אליפויות אירופה ולתקני FIFA העדכניים. מבנה ספורט רב שימושי הכולל בריכות שחיה, מגרשי כדורגל, כדור עץ, כדור יד, ובנוסף שני מגרשי אימונים משוכללים. הוחלט לשלב בקומפלקס מלון של 150 חדר המיועד במיוחד לשחקנים אורחים. כמו כן, הוחלט כי המרכז יהיה לא רק ספורטיבי אלא גם חברתי, מסחרי ובידורי, לכן שולבו בקומפלקס 25,000 מ"ר של מסחר, מסעדות, מועדונים, אולמות ארועים, אולמות תצוגה וכו'. החלטה מהותית היתה כי המתקנים יהיו שימושיים לתפעול נכים ומותאמים לצופים נכים.

הפתרון התכנוני
האצטדיון מכיל 30,000 צופים המחולקים לאזורים שונים ולרמות כרטיסים שונות. האצטדיון כולל את כל הפונקציות הדרושות להפעלתו לפי התקנים המעודכנים של FIFA, מלתחות, חדרי שופטים, חדרי תדריכים, חדרי תקשורת ובקרה. בצידו הדרומי ממוקמת הארנה מבנה ספורט רב תכליתי מקורה. בצד הצפוני ממוקמים 2 מגרשי אימונים. גולת הכותרת של התכנון היא ככר עירונית גדולה לאורך כל החזית המערבית של המגרש הגובלת בכביש מס' 4, המאפשרת מקום כינוס לאלפי אנשים לקיום ירידים ומופעים, כיכר כזו אין למעשה היום בחיפה. בצידו הצפוני של האתר ממוקם בית המלון עם 150 חדרים. כל החזית המערבית והשוליים הצפוניים והדרומיים מיועדים לשטחי מסחר, תצוגה, משרדים ומועדונים. באיצטדיון עצמו אפשר יהיה לקיים פעילויות ספורטביות , מופעים וקיטנות לילדים בקיץ. בסביבתו המיידית של האיצטדיון יהיו 1,300 מקומות חניה בחניונים פתוחים ומקורים.
אצטדיון סמי עופר בחיפה, נבנה ביוזמת עיריית חיפה ותוכנן על פי הסטנדרטים האירופאיים הגבוהים ביותר ועל פי הנחיות אופ"א ופיפ"א. האצטדיון המכיל 30,000 מקורים, נפתח בספטמבר 2015 ומלבד משחקי הקבוצות החיפאיות, שימש עד כה גם למשחקים בינלאומיים וזכה לשבחים רבים מכל המשתמשים. (יומו השני של ג'ירו ד'איטליה נפתח באצטדיון סמי עופר…)
נוחיות הצופים בא לידי ביטוי בקרבת היציעים למגרש, צורת ה-Bowl של היציעים, איכות המושבים, זויות ראיה אופטימליות, הנגשה למוגבלי תנועה, מערכות הסעדה שונות, מועדוני מנויים- מועדוני כסף, VIP ותאי צפייה.
ציפוי המבנה מורכב מ"קשקשי" מתכת בגוון זהב הנותנים למבנה את מראהו הייחודי.
העיצוב האייקוני של האצטדיון הפך אותו לאחד מהסמלים המאפיינים את העיר חיפה. באצטדיון התקיימו גם אירועים רבי משתתפים ובכך הפך לאחד ממרכזי הבילוי והספורט הבולטים באזור הצפון.